Oracle 12c : Pluggable Db’ i Farklı Bir Container Altına Taşımak

Aslında başlık pluggable olarak create edilmiş olan database’ leri unpluggable hale getirmek ve sonrasında farklı bir container altına (ki bu aynı container de olabilir) tekrar pluggable olarak taşımak olmalıydı ama o zaman da başlık olmaktan da çıkardı herhalde 🙂

Çalışmış olduğunuz kurumda oracle instance sayınız fazla ise ve 12c kullanıyorsanız (henüz 12c upgrade’ lerinin tamamlandığını düşünmemekle beraber en azından yakın bir gelecekde bu bahsetmiş olduğum durum oluşmuş olacak) konsolide etmiş olduğunuz kimi database’ lerinizi farklı container db’ ler altına taşımanız gerekeceği durumlar oluşacaktır. Bu tarz durumda bu işlemi nasıl yapabiliriz onu test ediyor olacağız.

Testimiz için iki tane container db oluşturdum; T1 container db içerisinde 2 tane pluggable database var. T2 ise container db ama içerisinde herhangi bir pluggable db bulunmamakta, şimdi T1 altındaki pluggable database’ lerimizi farklı yöntemler ile T2 altına taşımaya çalışalım ;

T1 altındaki database’ lerimize bakalım;

Pdbt11 pluggable database ile başlayalım. Öncelikle database’ i kapatıyoruz ;

Database’ i unplug hale getirip drop ediyoruz;

Pluggable database’ leri select ettiğimiz de artık pdbt11’ i görmememiz gerekiyor. Pluggable database’ i drop ederken bir kritik nokta keep datafiles parametresidir. Mevcut datafile’ leri taşıyacağımız container içerisinde database’ i taşırken kullanacağımız için keep datafiles parametresi ile drop ediyor olmamız gerekiyor.

Şimdi yeni container db’ ye eklemeden önce compatible parametresini check ederek ekleyebilmemizin önünde bir engel olup olmadığını check edebiliriz ;

Yeni container database’ imize connect oluyoruz ;

Yeni container database’ ine taşımamız için engel bir durum yok. Bundan sonraki süreçde pluggable database’ i eklerken 3 farklı methotdan birini seçebiliriz ;

• Nocopy option
• Copy option,
• As clone move option

• NOCOPY Option ;

Nocopy opsiyonu ile taşıma yaptığımız da source datafile’ leri orjinal lokasyonlarında kalacak şekilde kullanılmaya devam edilir.

Pluggable database’ imizi yeni container db üzerinde açıyoruz;

• Copy option

Bu opsiyon ile orjinal datafile’ lerin bir kopyası alınarak belirtmiş olduğumuz yeni lokasyona copy edilir ve bundan sonrasında da bu lokasyonlardaki datafile’ ler kullanılmaya devam edilecektir.

İlk olarak burda da database’ i kapatmakla başlıyoruz ;

Unplug ediyoruz;

Drop ediyoruz;

Yeni container db üzerinde create edelim ;

Taşıma önce compatible açısından bir problem olup olmadığını check edelim ;

Copy opsiyonu ile yeni container üzerinde create edelim ;

Kontrollerimizi yapalım ;

Mounted modda ki pluggable database’ i açalım ;

• As clone move option

Bu opsiyon ilede aynı datafile’ leri kullanarak ikinci bir database oluşturmak için bu opsiyonu kullanabiliriz ;

Kontrollerimizi yapalım ;

Bu işlemleri yapabilmek için must olan bir takım kriterler bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi source ile target ortam aynı endian formata sahip olmalıdır. İkinci olarak yine source ve target database ‘lerinde aynı database opsiyonların kurulu olması gerekmektedir.

Böylelikle 3 opsiyon ile pluggable database’ lerimizi nasıl unplug edebileceğimizden ve nasıl farklı bir container db üzerine taşıyabileceğimiz den bahsetmiş olduk.

Be Sociable, Share!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


+ 4 = altı